Luboš Andršt - kytara

* 26. července 1948 Praha je český bluesový, jazzový, jazzrockový a artrockový kytarista, skladatel a pedagog. Jeho otcem byl český hokejista a sportovní činovník Zdeněk Andršt. Jeho bratrancem je zpěvák a kytarista Petr Janda.

60. léta
Na kytaru začal hrát jako autodidakt již ve 14 letech. Rock začal hrát amatérsky v roce 1966 v kapele Roosters, potom následovaly kapely P-67, Colour Images, Double Time a v roce 1969 založil vlastní profesionální skupinu, trio Blues Company Ltd., kde s Andrštem ještě hráli Michal Bláha (bass) a Tolja Kohout (bicí), krátce si zahrál v legendární skupině George & Beatovens. V roce 1970 se stal členem skupiny Framus Five, která se ale ještě v listopadu téhož roku rozpadla. Nahrávání alba měla však skupina přislíbeno, a tak v prosinci 1970 a v lednu 1971 vznikla významná LP Město ER, která představuje první Andrštovy studiové snímky. Na této desce se Luboš Andršt také poprvé prosadil i autorsky se svými skladbami: Noc je můj den a Perceptua. Se skupinou Framus Five také Luboš Andršt v roce 1970 poprvé účinkoval i v televizi, v hudebním pořadu „Léto v Supraphonu“.

70. léta
Na začátku 70. let působil v jazz-rockovém souboru Jazz Q Martina Kratochvíla, se kterým v roce 1972 se L. Andršt zúčastnil mezinárodních jazzových festivalů ve francouzském Nice a ve finském Pori. Také natočily desku Pozorovatelna (1973). Na přelomu let 1972 a 1973 spolu s Vladimírem Padrůňkem z Jazz Q odešli a oba doplnili dvojicí hráčů z bývalé skupiny Flamengo, Ivana Khunta a Jaroslava Šedivého, aby vytvořili blues-rockový soubor Energit. Koncem roku 1973 však Ivan Khunt a Jaroslav „Erno“ Šedivý skupinu, která trpěla mnoha zákazy vystupování, opustili. Andršt poté do Energitu přivedl jiné muzikanty s bluesovými kořeny, mj. Vladimíra Mišíka, ale po příchodu Emila Viklického v roce 1974 se skupina definitivně přeorientovala na jazz-rockový styl. V roce 1977 se Luboš Andršt také podílel na autorské desce Emila Viklického „V Holomóci městě“ (reedice na cd Supraphon a.s. 2012). Do Jazz Q se Andršt vrátil v roce 1977, stihnul ještě s Jazz Q natočit desku „Zvěsti“, ale již na konci roku z něho opět odešel, aby pokračoval dál s Energitem, v lednu 1978 nahrává LP „Piknik“. V závěru 70. let hrál v akustickém duu společně s jazzovým pianistou Emilem Viklickým a počátkem 80. let Luboš Andršt také vystupoval v kytarovém duu se Zdeňkem Hráškem. Rok 1980 je významným mezníkem v Andrštově hudební dráze. Natočil první sólové album, Capricornus, rozpustil Energit a na začátku roku 1981 založil novou vlastní kapelu Blues Band Luboše Andršta, ve které tehdy působil slovenský zpěvák Peter Lipa.

80. léta
V květnu 1981 Andršt vystoupil v Bratislavě s Mariánem Vargou a krátce na to nahrával s Vargovou skupinou Collegium Musicum dvojalbum Divergencie. První strana LP: Refrén, Interludiá, Nemé výčitky, Třetí strana LP, sólo na gitare L. Andršt, věty: Intráda, Elégia, Scherzo, Dialóg.(Opus, 1981). V roce 1983 Luboš Andršt také uspořádal koncertní šňůru s německým kytaristou Toto Blankem. S Blues Bandem koncertoval pravidelně až do odchodu Petera Lipy v červnu 1987. Poté rozštěpil svoje aktivity do mnoha směrů. Znovu se přidal k Framus Five Michala Prokopa, se kterým nahrál album Snad nám naše děti…. Souběžně koncertoval s Prokopem a Janem Hrubým v akustickém Nu-Triu, nebo s českým baskytaristou Alešem Charvátem. Se svou jazzrockovou skupinou Krátké spojení natočil druhé sólové album Plus-Minus Blues.

90. léta a současnost
Po pádu totalitního režimu roku 1989 v Československu a změnách, které se dotkly také kulturního života, přijímá nabídku do té doby z politických důvodů perzekvované zpěvačky Marty Kubišové na sestavení její doprovodné skupiny. Výsledkem této spolupráce bylo CD Někdy si zpívám (1991). V roce 1992 Luboš Andršt naplno obnovil svůj Blues Band. Od roku 2000 Luboš Andršt také opět spolupracuje se zpěvákem Michalem Prokopem, v březnu 2000 natočili živé album Odněkud Někam (bluesové standardy) a postupně další CD a koncertní DVD s obnovenou skupinou Framus Five. Ve stejném roce také obnovili akustické trio Prokop, Andršt, Hrubý.

V současnosti vystupuje se svými kapelami Luboš Andršt Group, Blues Band Luboše Andršta, Framus Five a trio Prokop, Andršt, Hrubý.
Během svého života si zahrál s mnoha předními muzikanty z oblasti jazzu, rocku a blues, mimo jiné též s Paulem Jonesem, Danou Gillespie, Katie Webster, dále s americkým zpěvákem a kytaristou Dani Robinsonem a především 28.4. 1998 Luboš Andršt společně vystoupil v pražském Kongresovém centru (bývalý Palác Kultury) s legendárním americkým bluesovým kytaristou a zpěvákem B. B. Kingem. A podruhé Luboš Andršt hrál s B.B. Kingem 9.7. 2000 ve Zlíně, v klubu Golem. Luboš Andršt je také autorem vzdělávacího pořadu České televize Kytarová klinika (1999). Luboš Andršt také často účinkoval v zahraničí, např. v Polsku, Německu, Francii, Finsku, Turecku, Lucembursku, v Rusku, na Kubě, v Alžírsku, Japonsku, v USA, v Hong-Kongu a dalších zemích. 9. června 2013 vystoupil Luboš Andršt v akustickém triu s M. Prokopem a J. Hrubým v USA na Chicago Blues Festivalu v Grant Parku na Pepsi Front Porch Stage, kde si společně také zahráli s americkým kytaristou Johny Primerem, který do roku 1983 hrál s legendárním bluesmanem Muddy Wattersem.
Člen výboru OSA (Ochranný Svaz Autorský pro práva k dílům hudebním) 1994 – 1997
Předseda Komise pro otázky tvorby 1992 – 1994
Předseda výboru (dozorčí rady) OSA 1997 – 2002

Zdroj: Wikipedia